Terry Pratchett


Gwiazdy
Strona główna
Autor
Tytuły
Tłumacze
Cytaty
Ciekawostki
   Terry Pratchett nie ukrywa, że wpływ na jego dzieła ma współczesna kultura. Nawiązania do niej są głównym źródłem jego humoru. W swoich powieściach nawiązał do wielu postaci z kultury masowej i historii, choć zwykle w dość niespodziewany sposób. Pratchett lubi kryminały, co widać w dyskowej serii o Straży Miejskiej Ankh-Morpork. Jest jedynakiem i jego postacie często nie mają rodzeństwa, ponieważ „w fikcji jedynaki są interesującymi postaciami”. Przykładem jest Susan Sto Helit.

Oto kilka wybranych tytułów naszego Autora:

   Inspiracjami Terry'ego były książki Kennetha Grahame, Isaaca Asimova, oraz Arthura Clarke'a. W swoich książkach nawiązuje również do takich pisarzy jak Mark Twain, Jerome K. Jerome, Larry Niven.

Dywan

   W jego debiutanckiej powieści pt. "Dywan" (The Carpet People) wydanej w 1971r. fabułę stanowiła opowieść o exodusie pokolenia Munrung ze świata, który powszechnie jest znany jako Dywan. Ten świat jest również nieco podobny do Dywanu na przykładzie lasu w Munrung, który przypominał włosy z kawałkami pyłu.

Ciemna strona Słońca

   Ciemna strona Słońca (The Dark Side of the Sun) jest przez wielu fanów uważana za zapowiedź serii Świat Dysku. Wydana w 1976r. książka nawiązuje swoim stylem do dzieł Isaaca Asimova. Jej bohaterem jest Don Sabalos, który odziedziczył ogromna fortunę i ma zamiar zostać władcą całej planety.

Warstwy wszechświata

   Warstwy wszechświata (Strata) to powieść s-f wydana w 1981r. W książce tej Pratchett zawarł wiele pomysłów rozwijanych później w powieściach z cyklu Świat Dysku, mimo to nie jest to powieść zaliczana do tego uniwersum. Jej bohaterką jest Kin Arad ponad dwunastoletnia dyrektorka budowy planet. Dawiaduje się o istnieniu płaskiej planety pełnej zadziwiających artefaktów technologicznych. Postanowia wyruszyć w niebezpieczną podróż w poszukiwaniu świata dysku. Jej towarzyszami zostaje dwoje przedstawicieli obcych ras - wychowany na Ziemi, czteroręki, wojowniczy Kung o imieniu Marco i przypominająca z kształtu i rozmiaru Niedźwiedzia z kłami znawczyni ludzi o imieniu Silver należąca do skrajnie mięsożernej i kanibalistycznej rasy Shand.

Kot w stanie czystym

   Kot w stanie czystym (The Unadulterated Cat) to krótka refleksja angielskiego pisarza Terry'ego Pratchetta z ilustracjami Graya Jolliffe'a na temat obyczajów kotów domowych wydana w 1989r.